Jaką pracę znaleźć po studiach językowych? I co z tym wspólnego ma software contact center?

By | Luty 3, 2017

W dzisiejszych czasach mówi się, że to absolwenci studiów technicznych i informatycznych mają największe perspektywy zatrudnienia. Studenci kierunków językowych jednak, też nie mają się o co martwić. Istnieje wiele zawodów, w których sprawdzają się już studenci. Może to być na przykład praca jako nauczyciel czy korepetytor, pracownik software contact center albo tłumacz.

Nauczyciel chętnie wybieranym zawodem…

Zacznijmy od najpopularniejszego zawodu, czyli nauczyciel. Zarabiają oni stosunkowo dużo i mają do swojej dyspozycji wiele dni wolnego. Zawód ten więc cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak zostać nauczycielem? Zwykle będziesz musiał mieć już skończone studia i jakieś praktyki zawodowe. Aby zdobyć doświadczenie możesz zacząć udzielać korepetycji lub poszukać etatu jako lektor w szkole językowej. W tych ostatnich jest zwykle duża rotacja, wiec nie powinno być to problemem. Coraz bardziej popularne wśród studentów są też wolontariaty, na przykład w Azji czy Afryce, gdzie uczą oni języków tamtejsze dzieci. Takie doświadczenie będzie bardzo dobrze wyglądać w Twoim CV i pomoże Ci znaleźć pracę po studiach.

A może lepiej zostać tłumaczem?

Bardzo popularnym zawodem po studiach językowych jest tłumacz. W niektórych wypadkach będziesz musiał zrobić też studia podyplomowe w dziedzinie tłumaczeń. Jeśli chcesz prowadzić własną działalność, warto przygotować się do państwowego egzaminu na tłumacza przysięgłego. Będziesz musiał nauczyć się specjalistycznego języka prawniczego i ekonomicznego, ale wysiłek się opłaci. Będziesz mógł później tłumaczyć przeróżne dokumenty i świadectwa. Większość tłumaczy przysięgłych nie narzeka na niskie zarobki.

Call center zyskuje na popularnośći

Wiele osób zaczyna swoje kariery w tak zwanych call center. Wiele zagranicznych firm zatrudnia pracowników na terenie Polski, dlatego często znajdziemy tam pracę z wymaganą biegłą znajomością angielskiego, niemieckiego czy nawet holenderskiego i francuskiego. Możemy szukać pracy na przykład w software contact center albo w centrali dużych, zagranicznych firm meblowych. Zatrudnienie tego rodzaju możesz znaleźć nawet podczas studiów. Nie wahaj się więc i postaw na software contact center.